Küçükbaş Hayvanlar PDF Print

İVESİ

İvesi

İvesi Türkiye’nin Suriye sınırında yetiştirilir. Yağlı kuyruklu, süt verimi yüksek koyun ırkıdır. İvesi koyunların vücutları beyaz, baş, boyun ve ayakları sarı, kahverengi ve siyahtır. Yapağı verimi 1,5–2 kg civarındadır. İvesi koyunlarının başlıca verimi süttür. Yetiştirici sürülerinde süt verimi 70–80 kilogramken 150 –300 kg süt veren birçok koyun bulunmaktadır. İvesi koyunlarında süt verimi yanında et verimi özellikleri de üstündür. Koyunların canlı ağırlıkları 40–45 kg arasındadır.

 

 

AKKARAMAN

Akkaraman

Akkaraman Türkiye koyun varlığının %40ını oluşturmaktadır.Orta Anadolu’nun tamamında ve diğer bölgelerin çoğunda  yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yağlı kuyruklu bir ırktır. Diğer yağlı kuyruklu Türkiye yerli ırkları gibi yetersiz bakım ve besleme, ekstrem iklim ve çevre koşulları, hastalık ve parazitlere karşı oldukça dayanıklıdır. Tahıl hasadından sonra anız alanlarını değerlendirirler. Zayıf meralarda otlatılabilirler. Ülkemizde kışın ahırlarda saman ve birazda dane yemle beslenirler. Renkleri genellikle beyazdır. Burun, göz çevresi ve ayakları da siyah renklere rastlanmaktadır. Yapağı kaba 1,5–2 kg dolayındadır. Koyunlar 40–45, koçlar 50–60 kg ağırlığındadırlar. Kuyruk ağırlığı 5–6 kg civarındadır.  Akkaraman sürülerinde koç katımı Ağustos ayı sonundan itibaren başlayıp Ekin sonlarına kadar sürer. Kuzular 2–3 aylık yaşta sütten kesilirler ve koyunlar sağılmaya başlanır. Süt verimi kuzunun emdiği hariç 40 kilogramdır.

 

MORKARAMAN

Morkaraman

Morkaramanlar Türkiye koyun varlığının %20–25 ini oluşturmaktadır. Kars, Erzurum, Ağrı, Muş, Bingöl, Bitlis, Van, Elazığ ve Erzincan’da geniş çapta yetiştirilmektedir. Yağlı kuyrukludur. Kuyruk ağırlığı 6–7 kgdır. Yapağı rengi mor rengi andırır. 1,5 kg civarında yapağı verir. Morkaraman koyunları 45–50 kg canlı ağırlığındadır. Süt verimleri kuzunun emdiği hariç 30–40 kg civarındadır. Yetiştirici koşullarında %4–8 oranında ikiz doğum görülür.

 

 

 

TURKISH MERINOS

Turkish Merinos

Yerli Kıvırcık koyunlarının Alman Yapağı Et Merinosuyla melezlenmesinden elde edilmekle birlikte, %90 dan daha fazla Alman Merinosu genotipi taşımaktadır. Türk Merinosu 50-55kg canlı ağırlıkta, 50-70kg süt, 60-64’S kalitesinde, 3–3.5 kg yapağı verimine sahip, ikizlik oranı %10-25 arasında değişen, yağsız ince uzun kuyruklu bir ırktır. Güney Marmara bölgesinde daha çok çevre koşulları nispeten iyi olan yetiştiriciler tarafından tercih edilmektedir. Bakım ve besleme koşulları yetersiz üreticilerce yetiştirilmesi güçtür.

 

Morkoç Haberler

Morkoç hakkındaki tüm haberleri, duyuruları, hatırlatmaları
ve gelişmeleri sizin için hazırladık.

Haberleri ve duyurularımızı haftalık güncelliyoruz.

Morkoç Haberleri okuyun.

Bilgi Toplumu Hizmetleri

Ünvan: Morkoç Kerestecilik Hayvancılık Süt İnşaat Nakliyat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Ticaret Sicil No: 173914
Mersis: 0622009963100019
Gölbaşı V.D. 6220099631
Yetkili: Lütfi Morkoç, Özlem Tekin

E-Bülten

Aylık E-Bülten Listemize katılın.

Hayvancılık sektöründeki yenilikler gelşmeler, promosyonlarımız, haberlerimiz ve daha bir çok şeyden haberdar olmak için;

Bize katılın.

Çiftliklerimiz

Ankara Gölbaşı ve Tekirdağ Malkara'ki  modern tesislerimizde deneyim ve birikimimizi yüksek teknoloji ile birleştirerek en verimli üretimi gerçekleştirmekteyiz.

Çiftiklerimize göz atın.

 

Bize Ulaşın

Genel Merkez: Turan Güneş Bulvarı 15.Cadde 70.Sok No: 26 Çankaya - Ankara

T: +90 312 492 1670
F: +90 312 492 1671
E: info@

Tüm İletişim Bilgilerimiz